Tiny House Prefabrik

Basit anlatımı ile yaşadıkları alanları daha küçük hale getirip, doğa ile iç içe yaşamayı tercih eden tercih eden kişilerin, sosyal hareketidir. Tiny house prefabrik yapılar kişilerin mali nedenler ve çevresel faktörler ile istedikleri şekilde seyahat ederek yaşam imkanı sunar. Tiny house yaklaşık 10 m2 ile 30 m2 arası tekerlekli ya da sabit olarak tasarlanmış küçük evlere verilen isimdir. Dünyanın her yerinde ilgi gören küçük, kullanışlı özgür yaşam alanı olanağı sağlayan bu yapılar farklı şekillerde ve boyutlarda tasarlanıyor.

Tiny House Prefabrik Modelleri Nelerdir

Bu yapıların tekerlekli ya da tekerleksiz, taşınabilir olmak üzere iki genel modeli bulunur. Tekerlekli tiny house modelleri plakalı ve ruhsatlıdır. Tüm trafik kurallarına ve karayolları yönetmenliğine uygun olarak üretilmektedir. 3.500 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Genellikle üst katta 1 ya da 2 oda bulunur. Gider ve alt yapısı tamamlanmıştır. Ahşap veya metal malzemeleri ile yapılan bu minik evler dört mevsim kullanışlıdır. Tiny house prefabrik bir karavana benzetilse de, karavandan çok daha konforlu ve kullanışlıdır.

Tiny House Prefabrik Kullanmanın Avantajları

Tiny houselarda normal bir evdeki beklentilerinizin daha fazlasını bulabilirsiniz. Gerekli konfor, görünüm ve teknolojik olması yanı sıra geleneksel evlere göre çok daha düşük maliyetlidir. Geleneksel evlerde bulunan tüm teknolojik imkanları tiny house prefabrik yapılarda bulabilirsiniz. Koltuk, TV, Çamaşır ve bulaşık makinesi, buzdolabı gibi genel ihtiyaçları barındırır. Tiny house elektrik ihtiyacını şehrin şebekesinden sağlar. Şehre uzak bir bölgede ikamet ediliyorsa güneş panelleri ve invertere enerji ihtiyacını karşılar. Tiny house su ihtiyacı ise aynı şekilde şehir şebekesinden  ya da mobilya arkası gibi görünmeyen alanlarda bulunan su depolarınca karşılanır.

Tiny House İnşaatı İçin Alınması Gereken Belgeler

Herhangi bir Tiny house modelini satın almak için öncellikle tip onay belgesi bulunması şart. Tip onay belgesi Tiny house üreten firmalardan temin edilir. Tiny house üretimi yapan firmanın bağlı bulundukları il veya ilçe sınırlarındaki belediyeden ruhsat talep edilir, ilgili belediyeler, Tiny House için yasal prosedüre uygun hizmet vermektedir. Yasal prosedür içeriğinde plaka ile ruhsat bulunur. Bu plaka ve ruhsat sayesinde B, E ehliyetli bir sürücü ile istediğiniz zaman istediğiniz yere seyahat edebilirsiniz.

Tiny House Prefabrik Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İlk etapta tiny house alırken yalıtımlı olmasına dikkat edilir. Çünkü yalıtımı eksik ya da özensiz yapılmış bu yapılarda enerji tüketimi çok daha fazla olacaktır. Dayanıklılık ikinci şarttır. Konforlu bir yaşam için dört mevsimin iklim koşullarına uygun yapılmış olması gerekir. Bir hevesle satın alacağınız tiny house kapasitesi ve modeli, seyahat etme sıklığınızı göz önünde bulundurarak seçilmelidir. Doğa içinde yaşam sürdürürken sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden uzakta kalınabileceği unutulmamalıdır.

Tiny House Fiyatları Hangi Kriterlere Belirlenir

Tiny houseun maliyeti, geleneksel evlere göre çok daha düşük olması sebebiyle tercih edilmektedir. ABD ve Avrupa’da başlayan bu akım, Türkiye genelinde fiyatları modele göre değişiyor. Buna ek olarak evin kapasitesi ve modeline göre fiyatta küçük farklılıklar olabilir. Bu evler için konut kredisi mevcut değil ancak ihtiyaç kredisi seçeneği kullanılabilir.

Tekerleksiz sabit tasarlanmış tiny house yapıları tekerlekli yapılara göre düşük maliyetlidir. Tekerlekli tiny house trafikte kullanılacağı için karayolları yönetmenliğine uygun yapılma şartına bağlı olarak fiyatlarında artış görülebilir. Tiny house, size istediğiniz zaman istediğiniz yerde yaşama imkanı sağlar. Firmamızda her türlü ihtiyacınıza yönelik tiny house prefabrik yapılarını bulabilir ve yaptırabilirsiniz.

Comments are closed.

“Büyük özgürlüğe sahip küçük evler”

O2 Karavan belgeli Tiny House

Sizin için bugün iyi bir başlangıç yapabileceğinizi düşündüğümüz modellerimizden birine sahip olabilirsiniz. Kişisel taleplerinize göre iç tasarımını gerçekleştirerek doğadaki yerinizi almanıza yardımcı olabiliriz.

Son Yorumlar