trende

Taşınabilir tekerlekli evler

Taşınabilir tekerlekli evler

Taşınabilir Tekerlekli Evler

Küçük mobil evlerin fiyatlarına geçmeden önce, bilmenizi istediğimiz bir konu var, ve bu konu üzerinde dolaşan bilgi kirliliğinin önüne geçmek için biz Gorgor House ekibi olarak size doğru ve sağlıklı bilgiyi sunmak istiyoruz. Son günlerde oldukça fazla Ekim 2020 tarihi itibari ile artış gösteren Taşınabilir Ev üreticisi veya üretmek için hayal kuran gerçekte var olmayan insanları dolandırmak üzere adım atmış bir çok kişi / kişiler ne yazık ki türemiştir. Bir taşınabilir mobil ev fiyatını etkileyen bir çok faktör yer almaktadır. Bu ürün detaylarından, ürünün modeline, üretilebilecek modelin zorluk ve kolaylık şartları, üründe loft olacak mı? ve ya olmayacak mı? Yada mobil evlerin dış katmanlarında kullanılacak olan malzemenin türünü ne olmalı hangi ürün olursa maliyeti nedir? gibi bir firma yada kişinin üretici olup olmadığını nasıl anlarsınız veya en uygun taşınabilir ev fiyatı ne olmalı gibi soruşara elimizden geldiğince cevap vermek istiyoruz.

Konu Başlıkları

 • Taşınabilir Ev Maliyeti?
  • Ürün nasıl olmalı?
   • Taşınabilir Evin dış kaplaması nasıl olmalıdır?
   • Taşınabilir Evin iç kaplamasında ne kullanılmalı?
   • Taşınabilir Evin çatısı nasıl olmalı?
   • Taşınabilir Evin iskeleti nasıl olmalı?
   • Taşınabilir Evin iskelet altı ne olmalı?
   • Taşınabilir Evin zemini ne olmalı?
   • Taşınabilir Evin mutfak dolapları?
   • Taşınabilir Evin  kapı pencere ve camları nasıl olmalı?
   • Taşınabilir Evin ısı yalıtımı?
   • Taşınabilir Evin tesisatı nasıl olmalıdır?
 • Taşınabilir Ev Nedir?
 • Taşınabilir Ev Üreticileri?
 • Taşınabilir ev gerçekten taşınabilir mi?
 • Taşınabilir Ev Nasıl Olmalı?
 • Taşınabilir Ev Fiyatları Nedir?
 • Taşınabilir ev satışı nasıl yapılır?
 • Tekerlekli Ev Türkiye Nedir?
 • Mobil evlerin fiyatı ne olmalıdır?
 • Tekerlekli evler imarsız araziye konulabilir mi?

Yukarıda yer alan başlıkları sırasıyla sizlere açıklamaya çalışacağız ve burada bizim amacımız biraz olsun siz tiny house – küçük ev macerasına başlayan yeni dostlarımızın hayal kırıklığına uğramamaları için elimizden gelen gayreti göstermektir. Unutmayın küçük ev yaşam tarzı herkesin yaşayabileceği veya her kesime hitap eden bir ürün değildir. Dürüst olmamız gerekirse bu ürün gerek maliyeti, gerek yaşama biçimi ile belirli bir kitleye hitap etmektedir. Başta en büyük etken hiç şüphesiz taşınabilir evlerin fiyatı‘dır. Biraz hayal kırıklığı yaşamanıza sebep olabiliriz bunun için çok üzgünüz resmi işlemleri tamamlanmış ruhsatlı ve plakalı Taşınabilir tekerlekli ev fiyatı: 1 Şubat 2021 tarihi itibariyle 150.000 ₺ 250.000 ₺ arasında değişmektedir.

Taşınabilir Ev Maliyeti?

Buraya kadar geldiyseniz bir üst satırlarda mobil tekerlekli evin maliyetinin ortalama başlangıç ve bitiş fiyatını okumuş olmalısınız? İçinizden bu fiyatlara 2+1 ev veya 3+1 tek katlı yada iki katlı ev yapabileceğinizi düşünmektesiniz, en azından bir çoğunuz bu şekilde düşünmekte. Bizim amacımız bu şekilde düşünen kişilere bir şeyler anlatmak değil,  zaten anlatamayız da üzgünüz.  Bizim asıl amacımız bu ürünlerden anlayan veya karavan kültürünü deneyimlemiş yada yakından takip eden minimalist yaşamın anlamını benimsemiş kişilere bu ürünlerin maliyetleri hakkında bilgi sunmakır.

Taşınabilir Ev Maliyet Hesaplama

 • Taşınabilir Evin Dış Kaplaması Nasıl Omalıdır?
  Taşınabilir evlerin dış kaplaması bulunduğunuz bölge ve iklim şartlarına göre uygun olmalıdır. Nemli bölgeler veya denize yakın olan alanlar için sradan bir ürün  kullanımı ürünün kullanım ömrünü azaltmaktadır. Bu sebeple öncesinde ürün kurulumunun gerçekleşeceği bölgeye belirlemeli buna göre ürün seçilmelidir. Biz ürünlerimizin tamamında müşteri aksini belirtmediği takdirde “thermowood dış kaplama” fin çamı kullanmaktayız. Bu ürünün ıslak zeminler ve suya maruz kalan alanlar için uygun olduğunu bilmenizi isteriz.
 • Taşınabilir evin iç kaplamasında ne kullanılmalı?
  Evimizin iç kısmı “birinci sınıf huşmarin konrtası, birinci sınıf fırınlanmış ahşap, veya isteğe göre fin çamı” kullanılabilir. Evimizin iç kısmı suya maruz kalmayacağız için yüksek maliyet gerektiren ahpaş ürünleri kullanmanıza gerek yoktur.
 • Taşınabilir evin çatısı nasıl olmalı?
  Mobil taşınabilir evimizin çatısı ürün kilogramını aşmayacak şekilde hafif ve dayanıklı “kenet saç” kullanılması önerilmektedir. Biz tüm ürünlerimizde ve bazı ürünlerimizin dış kaplamasında kullanmaktayız. Ürün kara yolunda seyehat edecek ise kremit veya mebran gibi riski yüksek olan malzemeler kesinlikle kullanmayınız.
 • Taşınabilir Evin iskeleti nasıl olmalı?
  Tekerlekli evlerimizin ağırlığı çok önemli olduğunu belirtmek isteriz. Taşınabilir tüm evlerimizin iskeletinde “Hafif çelik isleket” kullanılmaktadır. Size tavsiyemiz bu yöndedir. Bu ürünlerde maliyeti düşürmek için demir profiller kullanılmaktadır. Fakat ürün kantara (ağırlık ölçümüne) girdiğinde ürün muayeneden geçmeyebilir.
 • Taşınabilir evin iskelet altı ne olmalı?
  Karayolunda taşınabileceğini, yağmur, ve ıslak zeminlerde mobil evimizin götürüleceğini ön planda tutarsak, römork’un aalt kısmından gelen su ve ıslaklığın eve zarar vermemesi için galvanize edilmiş saç plakalar, veya “plywood plaka”  kullanabilirsiniz bizim önerdiğimiz üründür.

Dingillerin (lastiklerin geldiği alanın alt katmanına mutlaka saç ekleme yapınız.)

 • Taşınabilir evin zemini ne olmalı
  Taşınabilir evin zemininde “Çamsan, AGT, markası altında derzli laminat parke,” veya iroko gibi teak gibi ahşap ürünleri kullanılabilir tamamen bütçe ile ilgilidir.
 • Taşınabilir Evin mutfak dolapları?
  Mutfak ve Banyo dolapları kişinin tercihine göre “MDF LAM / Sunta” veya Mebran” yapılabilir tamamen tercih meselesi.
 • Taşınabilir Evin  kapı pencere ve camları nasıl olmalı?
  Evimizin camları “ısı cam” olmalıdır. Yine evimizin kapı ve pencereleri “PVC” olması ısı yalıtımı konusunda dayanıklı malzemeler kullanılması önerilmektedir.
 • Taşınabilir Evin ısı yalıtımı?
  Ürünlerimizde olmazsa olmazlardan “ısı yalıtımı, taşyünü veya 16 ila 36 dansite arasında poliüretan” ısı yalıtımları kullanılmadır.
 • Taşınabilir Evin tesisatı nasıl olmalıdır?
  Su tesisatı “Konut Tipi” Elektrik tesisatı için “Yanmaz kablolama sitemi” kullanılmadır. Tesisat kabloları boru içerisinden geçirilerek uygulanmalıdır. İlerleyen süreçlerde değiştirilmesi kolay olması acısından önemlidir.

Buraya kadar olan taşınabilir ev maliyeti 100.000 ₺ ile 140.000 ₺ arasında kullanılan malzeme özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir. Bu fiyatlara taşınabilir ev römorku dahil olup işçilik maliyeti hariçtir.

Taşınabilir Ev Nedir?

Bir yere sabit olmayan dilediğinizde araç üzerinde istediğiniz bölgeye ve araziye götürüp kurulumunu tekrardan yapabileceğiniz demonte olan taşınır evdir. Diğer bir açıdan mobil ev olarak da bilinmektedir. Diğer bir ismi konteyner ev olarak geçmektedir.

 

Yanlış bilinen bilgi kirliliğinin önüne geçmek üzere bir açıklama gereği duyuyoruz. Taşınabilir Ev – Tekerlekli Ev demek değildir. Taşınabilir ev altına römork olmayan istenildiğinde vinç üzerinde bir yerden farklı bir alan götürülerek düzenlemesi yapılan zemin üzerine yine vinç ile konulmaktadır. Tekrar evi taşımak için vinç gereklidir. Tekerlekli Ev için herhangi bir alan götürülmes için aracınızın arkasında yer alan çeki demirine bağlanarak istenilen yere götürebilirsiniz vinç gerekmez.

Taşınabilir Ev Üreticileri?

Türkiye’de tam olarak seri üretim yapan bir firma henüz yoktur. Türkiye’de hatrı sayılır bir kaç firmanın bu ürün ve ürünleri ürettiğini açık gönüllülükle söyleyebiliriz.  Türkiye’de tekerlekli ev üreticisinin tek yetkili firması veya öncüsü yoktur. Türkiye’de karavan üreticileri bulunmakla beraber bir kaç firma kendisini bu ürünün ilklerinden söylesede ne yazık ki bu ürün rahmetli Kemal Sunal‘ın 1960-1970 lerde çevirdiği yeşilçam filminde görülmüştür. O günden bu zamana kadar üretimini yapman yoktur. Ülkemizde bu ürünü sipariş üzerine yapmakta olan parmakla sayılabilecek bir kaç firmadan öteye gitmemektedir. Firmamızda sipariş üzerine çalışan kurumsal firmalardan biridir. Firmamız hariçinde bir çok organizasyon veya mimarlık ofisleri sektörde bir açıklık gördüğünü düşünerek girdikleri fakar bir çoğu fayiş fiyatlardan dolayı satamadıkları için sektörü bırakıp tekrar inşaat tadilat işlerine dönen kişilerdir. Kısaca herkes kendi işini yapsa kimse ne aç kalır, nede açıkta. Türkiyede fabrika ortamında üretim yapan henüz bir firma yoktur. Var diyenlerde ne yazık ki fabrikayı gösteremez sadece ürünleri sergiledikleri mahalle arası veya küçük imalathaneleri göstermektedirler.

Taşınabilir ev gerçekten taşınabilir mi?

Römorklu ev ruhsatlı olan tüm karayolu yönetmeliğinin sunduğu prosedürlere uygun olduğu ve plakası mevcut olan tüm tekerlekli evler karayollarında sürülebilir ve taşınabilir. Ülkemizde yanlış bilinen bilgi kirliliği dolaşmaktadır. O bilgi her tekerlekli evin (lastikleri-dingilleri) olduğundan trafikte seyir edebilir ve kara yolunda gidebilir! Bu tamamen yanlış bir bilgi kirliliğidir.

Doğrusu nedir?
Tekerlekli evler doğası ve yapısı itibariyle bir yerden diğer bir yere gitmek için değil (imarsız arsalar) için alternatif olarak üretilen ve sabit bir konumda kalabilen, istenildiğinde (istanbul şile’de bulunuyorsunuz-Karadeniz turu yapacaksınız veya evinizi bir süreliğine 3-5 ay yada 1 yıl belki daha uzun bir süre istanbul’a dönmemek üzere Trabzon’a gitmek istiyorsunuz.) Bu aşamada devreye girmekte ve sizin bu evi taşıyabilmenize olanak sunan (tekerlekli mobil ev) ihtiyaçınızı karşılayacak aşamada olacaktır.

Bu tekerlekli evi bir yerden diğer bir yere taşıyabilmeniz için (ruhsat + plaka) bir araç almanız gerekiyor, ve bu aracın kara yoluna çıkıp özgürce dolaşabilmeniz trafik polisleri çevirince hiç bir sorun olmaması için öncelikle aracı satan bayi sizin adınıza bir fatura düzenler ve siz bu faturayı ödeyip aracı almış olmuyorsunuz. Aracı alabilmeniz için bayinin düzenlediği evraklar ile notere gidip noterden adınıza bu aracı tescil ettirmeniz gerekmektedir. Ancak bu aracı noter sizin üzerinize verebilmesi ve ruhsat çıkarabilmeniz için bu araç için öncesinde fabrikadan çıkarken bir (şase numarası) verilir. Böylelikle bu aracın bir T.C kimlik numarası gibi bir numarası olur artık bu ürünün ne olduğu, kimin veya kimde olduğu, ne için kullanılacağı resmiyet kazandığından noterden üzerinize kimlik bilgilerinizi vererek alabilirsiniz. Sonrasında noterin onay vermesi ile size verilecek olan kağıt ile bağlı bulunduğunuz trafik şubeye (trafik derneği, şöförler odası’na) giderek plakanızı alıp aracının (tekerlekli mobil ev) ‘e takarak ülkenin her yerine artık gezebilirisniz.

Tekerlekli evin ne olduğunu anladığımıza göre artık fiyatına gelelim… (Lütfen her tekerlek takılabilen demir aksamı trafiğe çıkabilir diye bir şey söz konusu değildir. Trafik ruhsası O1-O2 tip onay belgesine ihtiyaç duymaktadır.)

Taşınabilir Ev Fiyatları

Taşınabilir ev fiyatı: 75.000 ₺ ile  110.000 ₺ arasında değişmektedir. Taşınabilir mobil ev fiyatını etkileyen etken evin içerisinde kullanılacak malzemenin kalitesine bağlı olarak değişmektedir. Taşınabilir evlerde iki kişi veya 6 kişiye kadar yaşanılabilir eler üretilmektedir. Ayrıca tekerlekli ev maliyeti orta sınıf tam donanımlı bir araç maliyetine gelmektedir.

Taşınabilir ev satışı nasıl yapılır?

Ürünlerin satışı standart bir araç satışı ile aynıdır. Tüm işlemler noter huzurunda yapılmaktadır ve bağlı bulunduğunuz şöförler odasından plakanızı alabilirsiniz.

 • Tekerlekli evler imarsız araziye konulabilir mi?
  Tekerlekli evler imar iznine gerek yoktur. Tekerlekli evler motorsuz bir taşı “karavan” olarak geçtiği için herhangi bir yapı denetime tabi değildir. İstediğiniz (size ait olan) imarsız araziye koyabilir, dilediğiniz karayolu üzerinden taşıyabilir veya duraklama yapabilir ve “karavan park” alanlarında konaklama yapabilirsiniz.

 

Tekerlekli Ev Modelleri

Şirketimiz sizin için en iyi tekerlekli ev modeli üretmektedir. Dilerseniz sizin için üretebileceğimiz modellerimiz hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Whatsapp
İbrahim ZORLU
İbrahim ZORLU
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
error: Content is protected !!