Karaman Tiny House – Küçük Evler

Türkçeye minyatür ev ve küçük ev olarak çevrilen Tiny house modelleri minimalist bir yaşam tarzının ürünüdür. Bu yaşam alanları son on yıl içerisinde daha çok tercih edilen bir çeşit doğa ile uyumlu yaşamı simgeler.

150 ile 200 metrekare yaşam alanlarında yaşamaya alışmış insanların aksine Tiny house modelleri 10 ile 30 metrekareye sığabilen yaşam alanlarını ifade etmektedir. Çıkış noktası doğa ile uyumlu, var olan yer küre kaynaklarını en istikrarlı bir şekilde kullanan ve az ile yetinmeyi bilen bir felsefesi olan Tiny house modelleri günümüzde dünya üzerinde çok sayıda kişiye hitap etmektedir.

Tiny house 2008 ekonomik krizinden sonra ortaya çıkan ve yaşanabilir alanlar için daha az masrafları ifade eden bir akımdır. Karaman tiny house – küçük evler akımı sayesinde insanların daha az masrafla daha küçük yaşam alanlarında doğa ile daha barışık yaşamaları mümkün olabilmektedir. Tiny house modelleri sayesinde doğanın bir parçası olduğumuzu hissetmek, gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabilmek ve karbon ayak izimizi asgariye indirmek mümkündür.

Tiny House Modelleri 

Tiny house bu şekilde başlayan bir akım olarak günümüzde farklı müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde evrimleşmiş bir akımdır. Günümüzde Tiny house modelleri yine doğa ile saygılı bir yaşam tarzını ifade etse de değişen müşteri talepleri doğrultusunda lüks modeller de ortaya çıkmıştır. Tiny house akımının ana mantalitesi olan küçük yaşam alanları kısmını es geçmeden oluşturulan bu lüks yaşam alanları Tiny house akımına dahil olmuş insanların lüks ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Bunun yanında lüks modellerin yanı sıra ekonomik modellerin de olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle de Tiny house modelleri farklı müşterilerin ihtiyacı olan farklı maliyet unsurlarını yerine getirmektedir. Karaman tiny house – küçük evler modelleri sayesinde panoramik camlar ile bezenmiş modellere ulaşabileceğiniz gibi, içerisinde Jakuzi olan modellere de erişebilmeniz mümkün hale gelmektedir. Bu modellerin yanı sıra Tiny house modelleri kullanılan yapı malzemesine göre de farklılaşmaktadır.

Tiny House Fiyatları 

Tiny house fiyatları genellikle normal ev fiyatlarını geçmez. Bunun yanında ekonomik yönü ağır başan modeller de fiyat olarak müşteriye daha uygun gelmektedir. Fiyatların dalgalanmasında Tiny house üretiminde kullanılan ham maddeler de önem kazanmaktadır. Her hammaddenin fiyatı farklılaşmakla birlikte gerek kalite gerekse de estetik nedenleri ile farklı yapı malzemelerini tercih edildiği görülmektedir. Çatı yapılarında sıklıkla çelik alaşımlar tercih edilirken, yaşam alanları cam, PVC ya da ahşap malzemeden oluşabilmektedir.

Karaman tiny house – küçük evler fiyatları aynı zamanda yaşam alanının büyüklüğü ile de alakalıdır. Büyüklük açısından Tiny house modelleri fiyatları etkilemektedir. Aynı zamanda müşterilerin tasarım beklentileri de fiyatları etkileyen unsurlar arasındadır. Ülkemizde özellikle son yıllarda revaçta olan özgün tasarım ürünler dikkatleri çekmektedir. Yeni kendi kendine yetebilen modeller sayesinde insanlar dış dünyadan tamamen bağımsız yaşam alanları oluşturabilmektedir.

AYRICA TEKERLEKLİ TİNY HOUSE VİDEOMUZU İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Tiny House İçi

Tiny house yaşam alanları normal evlerdeki yaşam alanlarından nitelik olarak farklı değildir. Bir evde bulunan yatak odası, oturma odası, mutfak gibi yapıların tamamı Tiny house modellerinde de bulunmaktadır. Alandan kazanmak için bir takım değişiklikler olmakla birlikte genellikle bir evdeki yapıya benzemektedirler. Tiny house içerisinde aynı zamanda buzdolabı, çamaşır makinesi ve televizyon gibi beyaz eşyalara da rastlamak mümkündür. Bazı tasarımlarda ikinci kat ile kullanılan yaşam alanı ikiye katlanabilmektedir.  

Tiny house yaşam alanları genellikle dış kısımları ile de bütündür. Dış kısımları balkon ya da sundurma denilen yapılar ile zenginleştirilerek daha nitelikli yaşam alanlarının oluşturulması mümkün hale gelmektedir. Karaman tiny house – küçük evler içi ve dışı ile ferahlık arayanların güvenle kullanabileceği yaşam alanları olarak ön plana çıkmaktadır. Tiny house modelleri farklı yaşam alanı ihtiyaçlarını giderebilmek için üretici firmalar tarafından üretilmektedir. Günümüzde birçok farklı modele rastlamak mümkündür.

Tiny House Nedir? 

2008 yılında dünya çapında meydana gelen ekonomik çalkantıların bir sonucu İskandinav ülkelerinde ortaya çıkar bu yaşam alanı temel mantığı itibari ile yaşanabilir bir doğal ortam sunmaktadır. Ekonomik kriz nedeni ile daha yönetilebilir yaşam alanlarını ifade eden Tiny house şehir hayatının debdebesine bir meydan okumadır. Şehirlerde doğadan kopuk bir yaşam tarzını reddeden Tiny house modelleri bizden sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmaktadır.

Karaman tiny house – küçük evler mantalite olarak genellikle minimalist bir yaşam anlayışının egemen olduğu bir sistemdir. Bu sistemin temel işleyişi göz önünde bulundurularak sistem tasarımı gerçekleştirilmektedir. Tiny house daha az kaynakla kendi kendine yetebilen yeni nesil yaşam alanlarını ifade etmektedir.

Tiny House Yapımı 

Tiny house yapabilmek için bir mimar tarafından destek alabilmek mümkündür. mimar tarafından gerek çizim gerekse de tasarım aşamasında yapılan destekle Tiny house yapımı gerçekleştirilebilir. Tiny house yapımı için her ne kadar kendi başımıza da çalışmalar yapabilsek de genellikle alt yapı nedenlerinden dolayı bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bir Tiny house küçük yapısına rağmen aynı zamanda çeşitli alt yapı sistemleri ile karmaşık hale gelmektedir. Enerji sistemleri, tahliye sistemleri, yalıtım sistemleri gibi karışık alt yapı sistemlerini kendi kendimize meydana getirmek zordur. Bu nedenle üretici firmalardan destek alırız.

Üretici firmalar genellikle tüm alt yapı ve üst yapılar tümleşik bir şekilde hazır hale getirerek müşteriye sunarlar. Müşteriler tümleşik Tiny house modelleri ile kendi yaşam alanlarını oluşturabilmektedirler. Kendi enerji sistemlerine sahip, kendi kendine yetebilen sistemler meydana getirilmektedir. Üretici firmalar aynı zamanda müşterilerin istediği tasarımları da ortaya koyabilmektedir.

Tiny House Uygulaması 

Tiny house uygulaması, bu ev modellerinin aktif olarak kullanılabilir hale gelmesi anlamına gelmektedir. Tiny house, uygulaması gerekli yer ve zemin etütlerinin gerçekleştirilmesi ve enerji ve alt yapı sistemlerinin aktif hale getirilmesi ile mümkündür. Tiny house için yer de önemlidir. Yurt dışında Tiny house sistemlerinin uygulamalarının gerçekleştirilebileceği özel alanlar bulunmaktadır. Bu alanlar sayesinde elektrik ve su gibi ihtiyaçların giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Ülkemizde Tiny house uygulaması için yer tahsisi uygulamaları henüz yeterince gelişmemiş olsa da yine de çeşitli sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerin dışında son yıllarda ortaya çıkan yeni Tiny house modellerinde kendi enerji sistemlerini ve kendi tahliye sistemlerini bulunmaktadır. Bu şekilde yer bağımsız bir kullanım imkanı sağlanmaktadır.

Tiny House 2021 Modelleri 

Tiny house 2021 modelleri birbirinden güzel modellerden oluşmaktadır. Lüks modellerden ekonomik modellere varıncaya değin yeni modeller müşterilerin beklentilerini karşılamaktadır. Cam panoramik tavan, ahşap yüzeylerin kullanılması ile doğaya daha yakın olan yeni modellerde farklı müşteri gruplarına özel çözümler oluşturulabilmektedir. Gerek ekonomik gerekse de lüks modeller yeni tasarımları ile müşterilerin dikkatini çekmektedir. Aynı zamanda iç dizayn açısından da önemli gelişmeler meydana gelmektedir.

İç dizayn olarak yeni trendleri takip eden çalışmaların yapıldığı ve yeni nesil Tiny house modellerinin iç dizaynının daha ferah olduğu görülmektedir. 2021 modelleri aynı zamanda yenilenebilir enerji sistemlerinin Tiny house küçük evlerine uygulanması ile gerçekleştirilebilmektedir. Kendi enerji sistemleri dışarıdan bağımsız, şık modeller yeni Tiny house modelleri olarak görücüye çıkıyor. 2021 modellerinde esas olan yeni nesil enerji sistemleri olmaktadır.

 

Comments are closed.

“Büyük özgürlüğe sahip küçük evler”

O2 Karavan belgeli Tiny House

Sizin için bugün iyi bir başlangıç yapabileceğinizi düşündüğümüz modellerimizden birine sahip olabilirsiniz. Kişisel taleplerinize göre iç tasarımını gerçekleştirerek doğadaki yerinizi almanıza yardımcı olabiliriz.

Son Yorumlar