Kahramanmaraş Tiny House-Küçük Evler

Tiny house küçük ev olarak Türkçeye çevrilen bir yaşam alanıdır. Çıkış mantığı olarak İskandinav ülkeleri gösterilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda revaçta olan bir akımdır. Tiny house, küçük ev ve benzer isimler ile isimlendirilen ve doğaya uyumlu mimarisi olan bir tür yaşam biçimidir. Günümüz çok katlı ve doğadan uzak yaşam biçimlerine karşı bir protesto işlevi görmektedir.

Günümüzde insanlar çok katlı binalarda doğadan uzak bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Bu tarz yaşamın tersine Tiny house akımı, doğa ile uyumlu, kendi kendine yetebilen ve doğal kaynakları sınırlı olarak kullanılan bir yaşam tarzı olarak ön plana çıkmaktadır. Özellikle şehir hayatından kaçmak isteyen kişilerin önemli bir yaşam alanıdır. Küçük ve kendi kendine yetebilen yapılar olan Kahramanmaraş tiny house-küçük evler sayesinde maliyetler en aşağıya çekilebilmektedir.

Tiny house modelleri 

Tiny house modelleri ile farklı yaşam alanları ortaya koyabilmek mümkündür. Bu nedenle de farklı mimariler içeren yaşam alanları ortaya çıkmaktadır. Çok katlı yapılar, inside modelleri, üstü açık modelleri, üstte çatı katı olan modelleri ve daha birçok model müşteriler tarafından beğeni ile tercih edilmektedir. Bu modellerin her birinin birbirinden farkları bulunmaktadır. Gerek yaşam alanlarındaki farklılıklar gerekse de tasarım aşamasındaki farklılıklar Kahramanmaraş tiny house-küçük evler modellerinin birbirinden ayrılmasına neden olmuştur.

Farklılaşan modellerin bir kısmı kullanılan malzemeden kaynaklanmaktadır. Kullanılan malzeme, ahşap olabileceği gibi bunun yanı sıra, PVC ya da metal ağırlıklı modeller de mevcuttur. Aynı zamanda cam tasarımlar daha fazla dış görüş imkânı sunmaktadır. Bu modeller ile farklı tasarım talepleri karşılanmaktadır. Her şeyden önce tasarım ve mimari bu farklılaşan ihtiyaçları karşılamada ön planda olmaktadır.

AYRICA TEKERLEKLİ TİNY HOUSE VİDEOMUZU İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Tiny House fiyatları 

Fiyat olarak genellikle uygun olan küçük ev isimli Tiny house fiyatları açısından tercih edilmektedir. Maliyet olarak yapımında kullanılan malzemenin seçiminde de fiyat önemli bir etken olarak öne çıkmaktadır. Bu tür nedenlerle çok sayıda farklı fiyatlar ortaya çıkmaktadır. İnsanların genel olarak daha ekonomik modellere yöneldiği gerçeğinden hareketle son yıllarda ucuz olan modellere yoğun bir talep görülmektedir. Fiyat olarak lüks modellerin de talep gördüğü bilinmektedir.

Fiyat olarak yurtdışında ve yurtiçinde farklı fiyatlar mevcuttur. Bu açıdan fiyatların ülkeye göre değişmekle birlikte gerek kullanılan metrekare gerekse de tasarım aşamasında devreye giren unsurlar nedeni ile normal dairelere göre daha uygundur. Aynı zamanda üzerinde taşındığı taşıyıcı da fiyat açısından farklı hesaplamalara neden olmaktadır. Günümüzde ortalama ekonomiye sahip insanlar bu yeni yaşam alanlarından birisine sahip olabilirler.

 

Tiny House fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Tiny House içi

Tiny house içyapı olarak normal evde bulabileceğiniz tüm özelliklere sahiptir. Normal evlerde bulunan çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi gibi eşyaların yanı sıra tiny house mimarisi içerisinde TV ünitesi ya da mobilya eşyaları da olabilmektedir. Aynı zamanda insanların farklı mimari çözüm arayışları da Kahramanmaraş tiny house-küçük evler ile karşılanabilmektedir.

Tiny House içi

Genellikle yaşam alanları birleştirilebilir. Tiny house modellerinde yer tasarrufu önemli olduğundan dolayı farklı yaşam alanlarının beraber ve iç içe olması da muhtemeldir. Yaygın uygulamada salon ve mutfak bir arada yapılandırılmaktadır. Yatak ve mobilyalar genellikle gömme tarzı olup, istenildiğinde yer açmak mümkündür. Yatay plandaki yer kısıtlaması üst kısımlara doğru genişleyerek daha fazla yaşam alanı elde edebilmek mümkündür.  Ev ısınması ve iklimlendirme gibi amaçlar için de farklı tasarım ögeleri kullanılmaktadır. Yine yenilenebilir enerji sistemleri Tiny house yapısına dâhil edilebilir.

Tiny House nedir? 

Mikro ev olarak da isimlendirilen Tiny house, doğal kaynakları en az kullanarak kendi kendine yetebilen yaşam alanları oluşturmak için tercih edilen yapılardır. Genellikle 30 metrekare ve altı genişlikte yaşam alanlarını ifade eden Tiny house çevre ile iç içe yaşamak isteyen, özgürce evini taşımak isteyenlerin tercih ettiği bir yaşam stilidir. Doğal kaynakları mümkün olduğunca az kullanmak ve maliyetleri en aza indirmek de Kahramanmaraş tiny house-küçük evler mantalitesini yansıtmaktadır.

Günümüzde dünya genelinde yaygın bir akım olarak ön plana çıkan Tiny house akımı insanların minimalist ve protest yaşam tarzının bir yansımasıdır. Küresel ısınma ya da çevre hakkında duyarlılığı yüksek olan insanlar tarafından tercih edilen bu yaşam alanları daha az karbon salınımı ve daha az çevreye zararı ifade etmektedir. Günümüzde hemen hemen her ülkede doğa ile daha barışık bir yaşamı savunan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Tiny house kaynakların daha yönetilebilir olmasını ve kaynakların yeterli ve minimum seviyede kullanılmasını savunur.

Tiny House yapımı 

Tiny house yapımı için genellikle mimari yardım almak şarttır. Bir mimar yardımı ile ev tasarımını hayata geçirebilirsiniz. Bunun yanı sıra inşa faaliyetleri için kendiniz de işin içine girebilirsiniz. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında sade bir yapıya sahip olması ile ön plana çıkan Tiny house yapıları genellikle karmaşık alt sistemlere sahiptir. Enerji ve tahliye sistemleri karmaşık alt yapı sorunları arasındadır. Bu sorunları kendi başınıza çözümlemek mümkün olmadığından dolayı üretici firmalardan yardım almak en iyisidir.

Üretici firmalar, müşterilerin beklentileri dâhilinde yeni ve sade modellerin yanı sıran lüks ve pahalı modellerde üretebilmektedir. Müşteri beklentilerini karşılayacak gerekli alt sistemleri inşa edilmiş sistemler ile Kahramanmaraş tiny house-küçük evler yapımı imalatçı firmalar tarafından hızlı bir şekilde karşılanmaktadır. Günümüzde çok sayıda insan kendi yapmak yerine hazır modeller arasından tercihte bulunmaktadır. Birçok açıdan müşterilerin beklentilerini karşılayan modeller kolayca ve hızlı bir şekilde karşılanmaktadır.

Tiny House uygulaması 

Tiny house uygulaması, kurulacağı zemin dâhil bir tiny house yaşam alanının yaşama hazır hale getirilmesini ifade etmektedir. Tiny house modelleri sayesinde yeni yerlerde yaşayabilmek de mümkün hale gelmektedir. Tiny house uygulaması, ev ve yaşam alanının dışarıdan ihtiyaç duyduğu, elektrik ve su gibi ihtiyaçların giderilmesi, evsel atıkların mümkün olan en sağlıklı yoldan atılmasını ifade etmektedir. Bu tür nedenlerle farklı modeller öne çıkmaktadır.

Son yıllarda öne çıkan modellerde genellikle elektrik üretimi güneş panelleri ile gerçekleştirilen tiny house modelleri ön plana çıkmaktadır. Tiny house uygulamalarında kendi kendine yetebilen modeller önemli olduğundan bu konuda teknolojinin sunduğu nimetler ön plana çıkmaktadır. Bazı üst modellerde ise evsel atıklardan gübre oluşturan sistemler de mevcuttur. Sonuç olarak dış ortamdan bağımsız yaşam alanları tasarlamak da önem kazanmıştır.

Tiny House 2021 modelleri 

Tiny house 2021 modelleri incelendiğinde teknolojinin avantajlarının bu sistemlere yansıtıldığı görülmektedir. Bu açıdan son yıllarda görülen akıllı ev sistemleri benzer bir şekilde Tiny house modellerinde de kendini göstermektedir. Özellikle enerji tasarrufuna yönelik akıllı ev teknolojileri Tiny house 2021 modellerinde ön plana çıkmaktadır.

2021 modelleri daha fazla çevre dostu daha az karbon salınımı yapan modellerden oluşmaktadır. Ayrıcı tasarım açısından da göz kamaştırıcı tasarımlar yer almaktadır. Son dönem tarz ve trendleri takip eden yeni modeller etkileyici bir iç mimarinin yanı sıra dış tasarım olarak da beğeni toplamaktadır. Son modeller kullanışlılık ve tasarım olarak tam puan alan modeller arasındaki yerini almaktadır. Yeni modeller yeni yüzleri ve faydalı özellikleri ile görücüye çıkmaktadır.

 

Comments are closed.

“Büyük özgürlüğe sahip küçük evler”

O2 Karavan belgeli Tiny House

Sizin için bugün iyi bir başlangıç yapabileceğinizi düşündüğümüz modellerimizden birine sahip olabilirsiniz. Kişisel taleplerinize göre iç tasarımını gerçekleştirerek doğadaki yerinizi almanıza yardımcı olabiliriz.

Son Yorumlar