İzmir Tiny House – Küçük Evler

Tiny house akımı son yıllarda ekonomik krizin derinleşmesi ile ortaya çıkan bir akımdır. Birçok kişi bu akıma uyarak daha küçük evlere yerleşmeye başlamıştır. Doğa ile iç içe bir yaşam isteyen kişilerin genel olarak tercih ettiği Tiny house modelleri eskinin karavana tarzı yaşam biçimlerini anımsatmaktadır. 1970’li yılların hippi yaşam tarzı sırasında simgeleşen karavana tipi yaşam alanları günümüzde yerini Tiny house modellerine bırakmıştır

Tiny house küçük ev olarak isimlendirilen bir ev türüdür. Normal evlere nazaran küçük olması ve daha az masraflı olması nedeni ile tercih edilmektedir. Minimal bir yaşam tarzı arayanlar için önemli bir barınak olan bu yaşam alanları giderek ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Çeşitli modelleri sayesinde birçok insanın dikkatini çekmektedir.

Tiny House Modelleri 

İzmir Tiny house modelleri müşterilerin beklentileri doğrultuşunda hazırlanan modellerdir. Gerek iklim koşulları gerekse de dayanıklılık farklı modellerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çok lüks modellerde içerisinde sauna dahi vardır. Bunun yanında büyük kısmında minimalist akımı temsil eden yapılan mevcuttur. Genel olarak modellerin belirlenmesinde ekonomiklik ve doğaya uyum ön plana çıkmaktadır.

Kış şartlarının hüküm sürdüğü alanlarda genellikle yalıtım esaslı modeller ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yazlık yerlerde ve iklim koşullarının uygun olduğu yerlerde ise genellikle daha hafif yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Her keseye ve her türlü ihtiyaca uygun modeller bulabilmek mümkündür. Son teknoloji ve kendi kendine yetebilen modellerinde ise enerji ve tahliye sistemleri düşünülmüştür.

Tiny House Fiyatları 

Tiny house fiyat olarak genellikle ürünün niteliklerine göre değişim gösterebilir. Kullanılan yapı malzemesinin kalitesi, tercih edilen tasarımlar fiyat aşamasında tercih edilmektedir. Dünyada ve ülkemizde fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Normal ev fiyatlarına nazaran oldukça uygun olan modelleri müşteriler tarafından ilgi görmektedir. Her ne kadar ülkemizde yaygınlaşmasa da ucuz fiyatları ile insanların dikkatini çekmektedir.

İzmir Tiny house bir yaşam biçimini temsil etmektedir. Bu nedenle fiyatlar normal evlere nazaran daha caziptir. Bazı modelleri son teknolojiyi kullandığından dolayı, fiyat olarak daha yüksektir. Fiyatlandırma aşamasında farklı müşteri gruplarına hitap eden ürünler bulunmaktadır. Lüks modellerin fiyatları diğer modellere göre daha pahalıdır. Tasarım aşamasında üretici firma ile görüşerek uygun maliyetler ile ürün sahibi olmam mümkündür. Kullanım amacı ve kullanım yeri de fiyatlar üzerinde etkilidir.

Tiny House İçi

Tiny house içyapı olarak farklı dekorasyonlar ile iç içedir. Örneğin bazı tiny house modellerinde daha sade bir konsept hâkim iken bazı modellerde ise daha karmaşık modeller yer almaktadır. Örneğin bazılarında ev içi aksesuarlar hâkim iken bazılarında ise yatak ve kanepe gibi kısımların dahi kaldırılabilir olduğu görülmektedir. Ev içinde tercihe göre çeşitli lambalar ve çeşitli süs eşyaları kullanılabilir. Tasarım aşamasında müşterilerin tercihleri dikkate alınabilir.

Bunun yanında yaşam alanına bakıldığında bir kısmında mutfak ile salon birdir. Daha geniş modellerinde ise genellikle bağımsız bir oturma alanı olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra iki katlı modellerde üst kat de bir yaşam alanı olarak yer almaktadır. Değişen farklı modellerin bir kısmında ise yaşam alanı dışında dış kısımlarda balkon benzeri yaşam alanları mevcuttur. Değişik ve müşteri ihtiyaçlarına özel çözümler üretici tarafından sunulmaktadır.

Tiny House Nedir? 

İzmir Tiny house özellikle 2008 yılındaki ekonomik dalgalanma sonrasında yeni bir akım olarak ön plana çıkmıştır. Genellikle boyutları 10 ile 30 metre arasında değişen bu yeni yaşam alanlarının ekolojik denge adına önemli kazanımlara sahip olduğu iddia edilebilir. Ülkemizde de son yıllarda yükselen bir akım olarak ön plana çıkan tiny house doğa ile iç içe bir yaşam tarzı olarak ön plana çıkmıştır. Dünya üzerinde birçok ülkede popüler olan bu akım yeni bir yaşam tarzıdır.

Tiny house insanların karavana dediği eski yaşam alanlarının teknoloji ile evrim geçirmiş halidir. Tiny house sadece bir ev değildir. Bunun yanı sıra doğaya saygılı bir anlayışın ürünüdür. Doğaya zarar vermeden doğal kaynakları verimli bir şekilde kullanmam Tiny house akımını ön plana çıkarmıştır. Bu nedenle doğa ile iç içe olmak isteyen ve şehirli yaşamın sıkıcı ortamından kurtulmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Tiny House Yapımı 

Tiny house yapımı teorik olarak mümkün olsa da pratikte zor kısımları mevcuttur. Tiny house aynı zamanda kanalizasyon, elektrik tesisatı ve kanalizasyon gibi alt sistemleri de barındırdığından dolayı şahıslar tarafından tek başına yapılması zor olan yapılar arasındadır. Günümüzde firmalar müşterilerin beklentilerine uygun ve çeşitli alt yapı ihtiyaçları giderilmiş tiny house modelleri tasarlamaktadır. Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte yepyeni modeller görücüye çıkmıştır.

Bu modeller arasında kendi elektriğini kendisi üreten, atıkları gübreye çeviren kendi kendine yetebilen yapılar da yer almaktadır. Bu tür modeller sayesinde insanların ekstra donanımlar almadan kendi ekolojisine sahip yerleşim alanları edinmesi mümkün hale gelebilmektedir.

Bu tür nedenlerle teknoloji ile iç içe modeller daha fazla rağbet görmektedir. Ekonomik modelleri de imalatçılar tarafından imal edilir. Bu modellerde bazı özelliklerin es geçildiği görülmektedir. Üretim aşaması müşteri beklentilerini karşılayacak şekildedir.

Tiny House Uygulaması

Tiny house uygulamaları çeşitlilik içerir. Farklı iklim koşullarında ve farklı alt yapı şartlarında farklı seçenekler ön plana çıkmaktadır. İzmir Tiny house uygulamaları alt yapı sistemlerinin kurulması, enerji ihtiyacının karşılanması gibi hususları kapsamaktadır.

Bu model ve tasarım farklılıklarında değişebilmektedir. Örneğin akıllı ev sistemlerinde kendi kendine yetebilen özellikler öne çıkabilmektedir. Enerji için güneş panellerinin kullanıldığı modellerde ise şehir tesisatına bağlı kalınmadan enerji ihtiyacı karşılanmaktadır.

Alt yapı için yerel çözümler işin içine girmekle birlikte yine bu aşamada yenilikçi teknolojiler işin içine girmektedir. Atıkları ve kanalizasyon giderlerini gübreye çeviren doğaya dost teknolojiler de mevcuttur. Bu tür teknolojiler aynı zamanda tiny house mantalitesine daha uygundur. Genel kullanım için tercih edilen modellerinde standart bir yaklaşım görülmektedir. Günümüzde ekonomik ve doğa dostu modeller bulunmaktadır.

Tiny House 2021 Modelleri               

Yeni model tiny house modellerinde ise genellikle yenilikçi teknolojilerin ön plana çıktığı görülmektedir. Bu modeller doğaya zarar vermeyen malzemeden üretilen ve kendi kendine yetebilen bir konsept ile üretilmektedir. Tasarım olarak tiny house modelleri 2021 yılında yenilenebilir enerji tabanlı olarak ön plana çıkmaktadır. Bunun yanında lükse düşkün olan müşteriler için de farklı modellerin 2021 yılında satışa sunulması beklenmektedir.

Tiny house 2021 modelleri geniş bir çeşitlilikte ön plana çıkan modellerdir. Bu modeller doğa ile baş başa kalmak istene kişiler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu modellerin tasarımında yeni akımlar dikkate alınarak üretim yapılabilmektedir. İnsanların beklentileri dâhilinde genellikle doğa ve teknolojiyi birleştiren modeller görücüye çıkmaktadır.

İzmir Tiny house 2021 modelleri aynı zamanda bünyesinde farklı unsurları bir arada bulunduran ve müşterilerin ilgisini çeken ürünlerdir. Müşteriler bu birbirinden çekici ve birbirinden özel ürünleri satın alarak doğanın kollarına kendilerini bırakabilirler. Sizler de hafta sonu bir kaçamak yapmak için bu ürünlerden satın alabilirsiniz. Gerek konsept gerekse de tasarım açısından birçok farklı ürün bulunmaktadır.

Comments are closed.

“Büyük özgürlüğe sahip küçük evler”

O2 Karavan belgeli Tiny House

Sizin için bugün iyi bir başlangıç yapabileceğinizi düşündüğümüz modellerimizden birine sahip olabilirsiniz. Kişisel taleplerinize göre iç tasarımını gerçekleştirerek doğadaki yerinizi almanıza yardımcı olabiliriz.

Son Yorumlar