Aksaray Tiny House – Küçük Evler

Özellikle 2008 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan küçük ev furyası, kuzey Avrupa ülkelerinden dünyaya yayılmıştır. Çevre ile dost bir tasarım ile üretilen ve birçok açıdan daha az masraflı olan küçük evlerin ülkemizde de giderek yaygınlık kazandığı görülmektedir. İngilizce Tiny house olarak ifade edilen küçük ev kavramı farklı ihtiyaçların giderilebilmesi için tasarlanan mini ev ifadelerini anlatmaktadır.

Taşınabilir olması nedeni ile Mooble house olarak da ifade edilen bu evler, insanların şehrin karmaşasından ve gürültüsünden kaçabilmek için tercih ettikleri yeni nesil yaşam ortamlarındandır. Taşınabilir olmasının yanı sıra beton ve çelik gibi şehir yaşamını andıran ve doğa ile uyumlu olmayan malzemeler yerine ahşap malzemeden imal edilmesi nedeniyle doğa dostu bir yaşam alanı sunar. Birçok kişi şehrin sıkıcı ortamından kendilerini atmak ve tatil yerlerinde ideal bir ortam elde etmek için bu küçük evleri tercih etmektedirler.

AYRICA TEKERLEKLİ TİNY HOUSE VİDEOMUZU İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Tiny House Modelleri                    

Genellikle ahşap malzemelerden üretilmekle birlikte çatı kaplamaları için çelik yapı tercih edilen küçük evlerin birçok farklı modeli bulunmaktadır. Evin yaşam alanı ve kullanılan malzemeler modelleri belirlemektedir. Özellikle kış aylarında da kullanılabilen modellerinde ısı yalıtımı ve elektrik tesisatı çekimi önem kazanmaktadır. Yaz ve kış aylarının bulunulan bölgelerindeki değişimlerine göre yalıtım ve ısınabilme görevleri açısından farklı modellerin tercih edilebildiği görülmektedir.

Bazı çeşitlerinde cam kısımların ağırlıkta olduğu da görülebilmektedir. Daha fazla dış görüntü isteyen müşteriler özellikle çatı kısmı cam tavan olan modelleri tercih etmektedirler. Geniş ailelerin beğeneceği uzun modellerin yanı sıra bazı modellerinde bütünleşik bir yaşam alanı tercih edilmektedir. Aynı zamanda çift katlı modelleri de mevcuttur. Bazı modellerde yerleşim yeri için ayrılan alanın dışında dış kısım için de alan tercih vardır. Farklı ihtiyaçlar için farklı modeller mevcuttur.

Tiny House fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

Tiny House Fiyatları

Yurt dışında Tiny house yani küçük ev fiyatları ortalama olarak 10 bin dolar ile 30 bin dolar arasında değişebilirken, ülkemizde farklı marka ve modellerin fiyatları değişiklik arz ediyor. Genellikle imalatçılar değişik fiyatlar sunsa da küçük evlerin fiyatlarını etkileyen belli başlı unsurlar bulunuyor. Örneğin evin genişliği, toplam yaşam alanı gibi unsurlar fiyatları etkiliyor. Aynı zamanda evin dekorasyonu ve tasarımı de müşterilerin üzerinde durduğu önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Tiny house

Tiny House Fiyatları

Evin genişliği, kullanılan malzemenin kalitesi, ev için tercih edilecek mobilyalar küçük ev maliyetlerini ortaya çıkarıyor. Ortalama bir fiyat vermek bu şık ve şirin görünümlü evler için pek mümkün olmasa da normal evlere göre oldukça uygun fiyatlara geldiği de görülebiliyor. Bu nedenle günden güne tercih edilme oranı artıyor. Uygun fiyatı nedeni ile artık çok sayıda kişi tarafından tercih ediliyor.

Tiny House İçi

Tiny house adı verilen bu küçük yapıların içerisinde genellikle mutfak ve banyo, oturma alanı ve yatak kısmı yer almaktadır. Mutfak ve oturma alanının iç içe olduğu farklı ev tipleri de bulunmaktadır. Çift katlı olanlarda ikinci katlarda oturma amacı ile ya da yatma amacı ile tercih edilmektedir. Mobilya olarak yine ahşap tarzı eşyalar ön plana çıkmaktadır. İç eşyaları şıklık ve gösterişten ziyade yer tasarrufu sağlamak için tercih edilen ürünlerden oluşmaktadır.

İç kısmında yatak kısmı genellikle ranza şeklinde tasarlanarak daha fazla yer elde edilmesi olası görülmektedir. İç kısmında yer alan mobilyaların tercihinde müşteri beklentileri önemli hale gelmektedir. Dış kısım oturma alanları ya da çit sistemleri ile zenginleştirilebilir. Bunun yanında farklı tasarımlar da mevcuttur. Müşterilerin beklentileri dâhilinde yeni ve popüler modeller bulunmaktadır.

Tiny House Nedir?

Eskiden var olan karavana tipi evlerin bir devamı olan tiny house modelleri özelikle 2008 yılından sonra ekonomik kriz etkileri nedeni ile yaygınlaşmaya başlamıştır. Tiny house modelleri farklı farklı olmakla birlikte bu modellerin tasarımında ve imalatında doğayla saygılı bir tarz benimsenmektedir. Tiny house modelleri küçük, taşınabilir olmasının yanı sıra doğa ile uyum içinde yapılardan oluşmaktadır. Birçok farklı modeli vardır. Lüks modellerden, sade modellere bir yığın farklı modeli bulabilmek mümkündür.

Tiny house 2008 ve 2012 yılları arasında İskandinav ülkelerinde ortaya çıkan bir akım olsa da Türkiye’de ve dünyada da ön plana çıkan bir akım olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Küçük yaşam alanlarının nispeten daha kolay yönetilebilir olması ve bunun yanında maddi olarak da daha uygun olması birçok kişinin bu tarz evlere yönelmesini sağlamıştır.

Tiny House Yapımı

Bir tiny house yapabilmek için kendi başınıza da hareket edebilirsiniz. Bunun içi öncelikle tiny house kuracağınız bir alana ihtiyacınız var. Bu alanı hallettikten sonra, bir mimar yardımı ile kendi evinizi tasarlayabilirsiniz. Tasarım aşamasından sonra ise ev yapımına başlayabilir ve kendi evinizi oluşturabilirsiniz. Tiny house modelleri genellikle mühendislik bilgisi de gerektirdiğinden birçok insan kendi başına bu evleri yapmakta zorlanmaktadır.

İmalatçı firmalar farklı modelleri müşteriler için üretiyor. Lüks modellerden doğa dostu modellere, sade modellerden cam yüzeyli olanlara varıncaya değil birçok farklı çeşit ürün müşterilerin beğenisini bekliyor. Çatı kısımları genellikle çelik yapılar ile güçlendirilen tiny house modelleri ile doğa ile iç içe yaşam mümkündür. Küçük ev yapımı imalatçıların özverili çalışmaları ile hayata geçiriliyor. Birçok insan bu doğa dostu küçük ve şık ürünler için imalatçılardan yardım alıyor.

Tiny House Uygulaması

Tiny house uygulama aşamasında farklı fikirlerin de hayata geçirildiği görülüyor. Özellikle internette birçok farklı ve şirin model görebilmemiz mümkün. Bunun yanında imalatçılar genellikle beğeni alan birçok modeli daha da özelleştirerek yeni tasarımlar sunabiliyor. Aynı zamanda bu ev tipleri sayesinde ev dışında da bir yaşam alanı oluşturmak mümkün olabiliyor. Ev dışında balkon ve çit sistemleri ile daha şık bir görünüm ve daha rahat bir oturma alanı inşa etmek mümkündür.

Küçük ev modelleri, doğa dostu modelleri ile de ön plana çıkıyor. Özellikle cam ve ahşabın bütünleştiği modeller daha çok beğeni topluyor. Bunun yanında Tiny house uygulamalarında ev içi dekorasyon da önemli görülüyor. Özellikle antika eşyalar ile zenginleştirilen yapılar gerek tasarım açısından gerekse de şıklık açısından ön plana çıkıyor.

Tiny House 2021 Modelleri

Tiny house 2021 modelleri şık ve modern görünümü ve doğa ile iç içe yapısı ile dikkati çekiyor. Bunun yanında özellikle şehir konforunu yeni yaşam alanlarında devam ettirmek isteyenler de unutulmamış durumda. Doğa ile iç içe olmasının yanı sıra alt yapı olarak da bir şehirli yaşamını da sizlere sunan Tiny house modelleri ile doğa ile iç içe yaşarken teknolojinin nimetlerinden de mahrum kalmazsınız.

Firmamız müşteri beklentileri dâhilinde yeni ve şık tiny house modelleri ile doğa ve şehirli yaşamı iç içe getiriyor. Siz de doğadan kopmamak ve aynı zamanda da şehirli yaşamı da yanınızda taşımak için ürünlerimizi tercih edebilirsiniz. Gerek şıklık gerekse de sağlamlık yönleri ile ön plana çıkan ürünlerimizi beğen ile kullanabilirsiniz. Size özel ekonomik çözümlerimiz ile her zaman hizmetinizdeyiz.

Comments are closed.

“Büyük özgürlüğe sahip küçük evler”

O2 Karavan belgeli Tiny House

Sizin için bugün iyi bir başlangıç yapabileceğinizi düşündüğümüz modellerimizden birine sahip olabilirsiniz. Kişisel taleplerinize göre iç tasarımını gerçekleştirerek doğadaki yerinizi almanıza yardımcı olabiliriz.

Son Yorumlar