Ağrı Tiny House – Küçük Evler

2008 yılı ile 2012 yılları arasında yaşanan ekonomik kriz sırasında ortaya çıkan bir akım olan küçük ev akımı, daha tasarruflu ve daha küçük ev modellerini ifade etmektedir. Bu küçük evler İngilizcede Tiny house olarak isimlendirilmektedir. Çevreye daha az zarar veren ve görece masrafları daha az olan küçük evlerin birçok ülkede giderek daha fazla rağbet görmeye başladığı bilinmektedir.

Mooble house olarak da isimlendirilen bu ev tipleri aynı zamanda taşınabilir olmaları ile de farklı bir ev tasarımı olmaktadırlar. Küçük evlerin yapımı ve inşası diğer evlere nazaran daha kolay olmaktadır. Bunun yanında bu ev modelleri genellikle tatil yerlerine gitmek ve şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenler için de büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Doğa ile uyumlu malzemelerden inşa edilen bu evlerin beton yapılardan daha iyi bir uyum sağladığı düşünülebilir.

Tiny House Modelleri                     

Tiny house, vagon house gibi isimler ile de anılan küçük evlerin birçok farklı modeli vardır. Genel olarak yapımında ahşap kullanılmakla birlikte PVC benzeri yapılar da görülebilmektedir. Çift katlı modelleri bulunmaktadır. Bunun yanında doğa ile daha fazla iç içe olmak ve dış ortamdan daha az yalıtılmış olmak adına çok camlı yapılar da mevcuttur.

Genellikle taşınabilir olmaları ile dikkati çekmelerinin yanında kurulu olarak bir yerden bir yere de taşınabilmektedirler. Müşterilerin beğenisi ile özdeşleşen çok sayıda tiny house modeli mevcuttur. Ayrıca oda sayısına göre de farklı modelleri görebilmek mümkündür. Geniş aileler için uzun modelleri de tercih edilmektedir.  Yeni çıkan modelleri eski karavan tipi modellerden bir hayli farklılaşmaktadır. Ahşap modelleri oldukça fazla rağbet görmektedir. Bunun yanında ısı yalıtımı ile farklılaşan çeşitleri de bulunmaktadır.

AYRICA TEKERLEKLİ TİNY HOUSE VİDEOMUZU İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Tiny House Fiyatları

Fiyatlandırma aşamasında birçok farklı değişkenin işin içine girdiği görülüyor. Müşterinin talepleri ortaya farklı fiyatların çıkmasına neden oluyor. Fiyatlandırma aşamasında imalatçıların verdiği maliyetler esas alınmakla birlikte kullanılacak malzemeden evin iç hacminin büyüklüğüne varıncaya değin bir sürü ayrıntı önemli hale geliyor. Kaliteli malzemeden oluşan modellerin fiyatları doğal olarak daha yüksek oluyor. Bunun yanında görünüm de fiyat üzerinde etkisi olan önemli bir değişken olarak ön plana çıkıyor.

Tiny house, genellikle masallardan çıkmış gibi bir görüntü sağlayarak, insanların cazibesini çekiyor. Küçük evlerin maliyetleri ve fiyatları, oluşturulacak yaşam alanının büyüklüğüne göre de değişiyor. Birçok açıdan müşteriler bu evleri beğenerek alsa da maliyet unsurları akılları karıştırıyor olabilir. Her şeyden önce fiyat normal evlere oranla daha düşük olsa da yine kullanılacak mobilyalar ve evin tasarımı küçük ev fiyatlarında değişiklik olmasına neden oluyor.

Tiny House fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

 

Tiny House içi

Mini ev olarak da isimlendirilen bu evlerin iç kısmında genellikle küçük küçük bölmeler yer alır. Tek parçadan oluşan yaşam alanları olabildiği gibi birbirinden ayrılmış kısımlardan da oluşabilirler. Çift katlı olanlarda üst kısımda farklı alanlar bulunabilmektedir. Ev içinde mutfak ve yatak kısımları en az olacak şekilde tasarlanırken, yine oturma alanı da mini bir tarzda yerleştirilmiştir. Bunun yanında evin dış kısmı da uzatmalar ile zenginleştirilebilir. Özellikle dış kısmında çit sistemlerinin varlığı da ayrı bir zenginlik katmaktadır.

Küçük bir banyo da yer alan bu evlerde yer tasarruf adına özenli tasarımlar hayata geçirilmektedir. Yatak yerleri genellikle ranza sistemi ile tasarlanmaktadır. Bazen mutfak içinde oturma alanının yer aldığı da görülür. Yine yerden kazanmak için, tuvalet ve banyo aynı kısım içerisinde yer alır. Farklı farklı modellerin olduğu görülmektedir. Mobilya olarak ise müşterilerin beklentilerini karşılayacak mobilyalar ile dizayn yapabilmek pekâlâ mümkündür.      

Tiny House Nedir?

Tiny house eskinin karavanlarının bir devamı olarak düşünülmektedir. Tiny house modelleri şirin evler olarak tasarlansa da esas amaç şirinlikten ziyade maddi tasarruf ve doğa ile iç içe bir yaşamdır. Genellikle doğa ile uyumlu yapı malzemelerinden oluşan Tiny house modelleri ile hem doğa ile iç içe olmak hem de maddi olarak büyük evler göre daha az para harcamak olasıdır. Birçok insan küçük ev modelleri sayesinde istedikleri doğa ile uyumlu yaşam alanlarını elde edebilmektedirler.

Çıkış noktası olarak İskandinav ülkeleri olan Tiny house akımı, 2008 ve 2012 yılları arasında tüm dünyayı kasıp kavuran ekonomik krizin bir etkisi olarak ortaya çıkmıştır. Günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bu Tiny house akımına ait evler görülmektedir. Ülkemizde de son yıllarda Tiny house akımı ile ilgili birçok yapı ve ev görebilmek mümkündür.

Tiny House Yapımı

Bir Tiny house sahibi olabilmek için iki yolunuz var. Ya kendi gayretleriniz ile kendiniz bir ev tasarlarsınız ya da bir üreticiden yardım alabilirsiniz. Bu ürünü kendiniz tasarlamayı düşünüyor iseniz bir mimar yardımı ile tasarımlarda bulunabilirsiniz. Yer seçiminden sonra küçük evler için gerekli malzemeler temin edilerek kendi kendinize de tiny house modelleri üretebilirsiniz.

Bunun yanında imalatçı firmalar tarafından bu ürünü satın alabilirsiniz. İmalatçı firmalar farklı modelleri ile müşteriye hitap ediyor. Örneğin lüks modellerden, sade modellere cam yüzeylerin yoğun olduğu modellerden ahşap modellere birçok farklı küçük ev imalatı yapılıyor. Çelik konstrüksiyon yapıları ile çatıları güçlendirilen bu yapılarda ısı yalıtımının yanı sıra elektrik tesisatları da düşünülmektedir. Yapım aşamasında maliyetler değişmekte olup, küçük ev yapımı için tercih edilen malzemenin özelliklerine göre farklılık gösteriyor.

Tiny House Uygulaması

Tiny house uygulamalarında genellikle tasarım aşamasında farklı modeller göze çarpabiliyor. Örneğin tiny house modelleri arasında gece gökyüzünü izlemek için cam tavanlar son yıllarda popüler hale gelmiş durumdadır. Bunun yanında gerek pencerelerin dizaynı gerekse de tavanların dizaynı farklılaşabiliyor. Sadece ev içi değil aynı zamanda ev dışında da çeşitli uygulamalar göze çarpıyor.

Tiny house modellerinde ayrıca çift katlı olanları de mevcut. Bu modellerde ikinci kat depolama alanı olarak kullanılabildiği gibi yeni bir yaşam alanı olarak da tasarlanabilmektedir.  Tiny house uygulamalarında ayrıca antika donanımlar ile ev içinin zenginleştirilmesi pekâlâ mümkün olabilmektedir. Ev içindeki mobilyaların genellikle kenarlara sabitlenmesi ile istenildiği zaman yer açılması da mümkün hale gelebilmektedir. Ev dışında genellikle çit sistemleri rağbet görürken bunun yanında oturmak için mini balkonlar da tasarlanabiliyor.

Tiny House 2021 Modelleri

Tiny house modelleri, 2021 yılı için yeni konseptler ile ön plana çıkıyor. Özellikle doğa dostu modeller ile tabiat ile iç içe bir yaşam alanı oluşturmak mümkündür. Tiny house modelleri küçük, şık ve modern görünümleri ile müşterilerin beklentilerini karşılıyor. Modern ve şık bu modeller birçok açıdan müşterilerin ihtiyacını karşılıyor. Elektrik sistemlerinden su tesisatına varıncaya değil birçok ayrıntı unutulmadan yerine getiriliyor.

Firmamız modernliği ve doğaya uyumu en üst seviyede bir araya getiren farklı modelleri ile siz değerli müşterilerin beklentilerini karşılıyor. Doğa ile uyumlu modeller arıyor iseniz ve kendi yaşam alanınızı oluşturmak istiyorsanız, Tiny house 2021 modellerimiz ile kolayca istediğiniz ev konseptine ulaşabilirsiniz. Size özel ekonomik çözümlerimiz ve farklı fiyat avantajlarımız ile her zaman yanınızdayız. Sizler de en şık ve en modern tasarımlarımızı görebilirsiniz.

 

Comments are closed.

“Büyük özgürlüğe sahip küçük evler”

O2 Karavan belgeli Tiny House

Sizin için bugün iyi bir başlangıç yapabileceğinizi düşündüğümüz modellerimizden birine sahip olabilirsiniz. Kişisel taleplerinize göre iç tasarımını gerçekleştirerek doğadaki yerinizi almanıza yardımcı olabiliriz.

Son Yorumlar